2024. január 18.
A bionikus interfészek specializációban az ember-gép kapcsolathoz szükséges eszközökkel foglalkozunk. Fókuszált ismeretek szükségesek ahhoz, hogy megértsük, hogyan lehet az emberi szervezethez különféle módokon kapcsolódni és onnan vezérlő jelet elvezetni, vagy érzékelő információt visszavezetni. Ezek segítségével akár végtagprotézisek, akár elvesztett érzékelő vagy mozgató funkciók pótlására nyílik lehetőség. Mind az orvosi rehabilitációs érzékelő robotikai eszközök, mind a sportolók teljesítménymérése és javítása, mind a számítógépekkel való kommunikációhoz kapcsolódóan hasznos új és innovációs lehetőségeket tartalmazó ismeretre lehet szert tenni.
A bio-nano mérőeszközök és képalkotók specializációban az új orvosi multimodális képalkotó eszközökkel foglalkozunk. Fókuszált ismeretek szükségesek ahhoz, hogy megértsük a különböző érzékelő és beavatkozó eszközök működési elveit, valamint az anyag-foton (elektromágneses sugárzás) kölcsönhatását. Ezt ismerve tudunk olyan komplex eszközöket létrehozni, amelyek segítségével egyre kevésbé invazív módon egyre részletesebben bele tudunk látni a szervezetünk működésébe, akár molekuláris szinten. Ilyen eszközök továbbfejlesztésével az orvosi képalkotásban, mind a diagnosztikai, mind a terápiás lehetőségeket új funkciókkal lehet ellátni. Ezeket elsajátítva a specializáció keretein belül hasznos, új és innovációs lehetőségeket is tartalmazó ismeretre lehet szert tenni.
Az idegi adattudomány specializációban a fókuszunk az idegtudományi kutatások során keletkező adathalmazra és annak értelmezésére irányul. Alkalmazott idegtudományi ismeretek, adattudományi ismeretek és gépi tanulás is szükséges ahhoz, hogy a kvantitatív idegtudományi kutatásokban keletkező nagy mennyiségű adatot értelmezni, valamint alkalmazni tudjuk diagnosztikai vagy terápiás eszközök fejlesztésében. A specializációt választó hallgatóknak lehetőségük van bepillantani az kvantitatív idegtudományi kutatások széles spektrumába, mind az eszközök mind a keletkező adatok és adatfeldolgozási algoritmusok tekintetében. A modern gépi tanulási módszerek és eszközök alkalmazásával hasznos, új és innovációs lehetőségeket is tartalmazó ismeretekre lehet szert tenni és a kvantitatív idegtudományi kutatások és fejlesztések új korszakának részeseivé válni.
A specializáció oktatását szoros együttműködésben végezzük a KOKI, TTK és MTA kutatólaboratóriumaival és kutatóival.
A rendszerbiológia specializációban a fókuszban a biológiai rendszerek kölcsönhatásai és rendszer szintű viselkedésének modellezése áll. Alapos molekuláris és sejtszintű ismeretek, nemlineáris dinamikai rendszerek és a matematikai modellezéshez szükséges készségek, valamint a megfelelő párhuzamos programozási ismeretek szükségesek a sikeres modellrendszerek megalkotásához és értelmezéséhez. A modellek felölelik a molekuláris szintű reakció-kinetikai hálózatoktól kedve, a fehérje-fehérje kölcsönhatásokon keresztül a sejt-hálózatok vagy az epidemiológiai modellezést is. Ezen hálózatok működésének és dinamikájának, valamint szabályozásának kérdéseivel is foglalkozunk a specializáció tárgyaiban. A cél, hogy a kvantitatív orvostudományi kutatásokban keletkező eredmények alapján a diagnosztikában és terápiában használható prediktív modelleket tudjunk létrehozni új termékek és szolgáltatások kialakítására vagy kiegészítésére.
Molekuláris kémia, biomikrofluidika területének oktatója és kutatója, a Biomikrofluidikai labor vezetője, az Info-bionika mérnöki MSc szakfelelőse, a Pázmány ITK volt dékánja.
Az elektrofiziológia, anyagtudomány, számítástudomány, neurológia és optikai képalkotás területének oktatója és kutatója, a Pázmány ITK Integratív Idegtudományi Kutatócsoportjának vezetője, az MTA doktora.
Széchenyi-díjas neurológus, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke, a Pázmány ITK Elméleti Idegtudományi Kutatócsoportjának vezetője.
Biomérnök, a rendszerbiológia, bioinformatika területének oktatója és kutatója, a Molekuláris és Celluláris Hálózatok Rendszerbiológiája Kutatócsoport vezetője, a Pázmány ITK kutatási és innovációs dékánhelyettese.