Tudj meg többet nyílt napunkon!
2025. január 30.
Címünk: BUDAPEST, Práter utca 50/a
Az info-bionika interdiszciplináris területe ötvözi a számítástechnika, az elektronika és a biotechnológia területeit. A Semmelweis Egyetemmel közösen nyújtott képzés célja hallgatóink komplex modellezési kompetenciáinak fejlesztése, valamint az eszközök működtetésének és tervezésének elsajátítása. A biológiai folyamatok és mérések mély megértése erősíti a biológiai rendszerekben használt mérnöki megoldások, eszközök, számítási algoritmusok és modellek fejlesztését.
Alkalmazási és kutatási példák: protézisek, rehabilitáció, bionikus szemüveg, agyi számítógép interfészek, neurális elektródák, végtagműködtetés, kerekesszékes navigáció vagy minimálisan invazív sebészeti eszközök, multimodális orvosi képalkotás, bioinformatika, intelligens vagy szenzoros működtetésű robotika, nanoszenzorok. Az Idegi adattudomány specializáció a Pázmány ITK és a HUN-REN Kísérleti Orvostudományi Kutatóközpont együttműködésében valósul meg.
A specializáció fókuszában kvantitatív idegtudományi kutatások során keletkezett adatállomány és annak értelmezése áll a középpontban. Az alkalmazott idegtudomány, az adatkutatás készségei és a gépi tanulás elengedhetetlen ismeretek ahhoz, hogy a kvantitatív idegtudományi mérések során keletkező nagy mennyiségű adatot értelmezni tudjuk, és azt diagnosztikai vagy terápiás eszközök fejlesztésében alkalmazzuk. Azok a hallgatók, akik ezt a specializációt választják, betekintést nyerhetnek a kvantitatív idegtudományi kutatások széles spektrumába, mind az eszközök, mind az adatok, mind az adatfeldolgozó algoritmusok tekintetében. A modern gépi tanulási módszerek és eszközök alkalmazásával a hallgatók új és innovatív potenciállal rendelkező, hasznos tudásra tehetnek szert, és a kvantitatív idegtudományi kutatás és fejlesztés új korszakának részeseivé válhatnak. A specializáció szoros együttműködésben zajlik az IEM, az RCNS és az MTA kutatólaboratóriumaival és kutatóival.
A bio-nano szenzorok és képalkotó eszközök specializációban a multimodális orvosi képalkotás új eszközeire összpontosítunk. Speciális ismeretekre van szükség ahhoz, hogy megértsük a különböző szenzorok és működtető eszközök működési elveit, valamint az anyag és a fotonok (elektromágneses sugárzás) kölcsönhatását. Ennek alkalmazásával olyan összetett eszközöket hozhatunk létre, amelyek egyre részletesebben képesek betekinteni a szövetek működésébe, akár molekuláris szinten is, mindezt egyre kevésbé invazív módon. Az ilyen eszközök további fejlesztésével új tulajdonságokkal bővíthetők az orvosi képalkotás diagnosztikai és terápiás képességei is. E specializáció elsajátításával hasznos tudásra tehetünk szert, beleértve új és innovatív eszközöket és technológiákat.
A specializáció a 2024/25/II félévben nem kerül meghirdetésre.
A rendszerszintű biológia specializáció a biológiai rendszerek interakcióira és rendszerszintű viselkedésének modellezésére összpontosít. A sikeres modellek felépítéséhez és értelmezéséhez mélyreható molekuláris és sejtszintű ismeretekre, nemlineáris dinamikai rendszerekre, matematikai modellezési készségekre, valamint megfelelő párhuzamos programozási ismeretekre van szükség. A modellek közé tartoznak a molekuláris reakciókinetikai hálózatok, a fehérje-fehérje kölcsönhatások, a sejthálózatok és az epidemiológiai modellezés. E specializáció tantárgyai között foglalkozunk ezen hálózatok működésével és dinamikájával, valamint szabályozásukkal is. A cél olyan előrejelző modellek létrehozása, amelyek a kvantitatív orvosi kutatások eredményeire alapozva diagnosztikában és terápiában is használhatóak, valamint új termékek és szolgáltatások fejlesztését vagy kiegészítését teszik lehetővé.
Molekuláris kémia, biomikrofluidika területének oktatója és kutatója, a Biomikrofluidikai labor vezetője, az Info-bionika mérnöki MSc szakfelelőse, a Pázmány ITK volt dékánja.
Az elektrofiziológia, anyagtudomány, számítástudomány, neurológia és optikai képalkotás területének oktatója és kutatója, a Pázmány ITK Integratív Idegtudományi Kutatócsoportjának vezetője, az MTA doktora.
Széchenyi-díjas neurológus, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke, a Pázmány ITK Elméleti Idegtudományi Kutatócsoportjának vezetője.
Biomérnök, a rendszerbiológia, bioinformatika területének oktatója és kutatója, a Molekuláris és Celluláris Hálózatok Rendszerbiológiája Kutatócsoport vezetője, a Pázmány ITK kutatási és innovációs dékánhelyettese.